Strona wygasła! pl.mfirma.eu

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze pl.mfirma.eu, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

Czy do kolizji drogowej wzywać policję?


Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu instruktarzowego z udziałem przedstawiciela tzw. drogówki. Jeżeli nie zachodzi żadna z wymienionych przesłanek uzasadniających wezwanie policji, możemy poprzestać na spisaniu oświadczenia. Możemy posłużyć się formularzem wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, który warto wydrukować i przechowywać w samochodzie. Należy dołożyć staranności przy jego wypełnianiui, aby z podanych okoliczności jednoznacznie wynikało, kto jest winien. Jeżeli uczestnicy kolizji chcieliby dodać dodatkowe informacje, a nie znajdują miejsce na stronie głównej - mogą dopisać je na stronie odwrotnej  oświadczenia i opatrzeć podpisami.

 

Jeżeli uczestnicy kolizji nie dochodzą do uzgodnienia, kto jest winien zdarzenia, pozostaje wezwanie policji.

 

Pamiętajmy o oznakowaniu miejsca kolizji trójkątem ostrzegawczym. Pragniemy ponadto  zwrócić uwagę na  dwie wskazówki asp. szt. Jarosława Gnatowskiego, które dotyczą jednego z najczęsciej popełnianych błędów - pozostawienia samochodów w miejscu kolizji i tamowania ruchu.  Po pierwsze -  warto zrobić obrysy pojazdów kredą lub kamieniem ma asfalcie. Po wtóre - o ile nie ma  przeciwskazań (ranni, nietrzeźwy sprawca, poważne uszkodzenie układu jezdnego)  powinno się rozbite  pojazdy usunąć, aby nie tamować ruchu i nie stwarzać dodatkowego zagrożenia (rozkojarzenie innych kierowców przyglądających się rozbitym pojazdom).

 

Warto po kolizji udać się do jakiejś placówki  ubezpieczyciela sprawcy kolizji (inspektoratu, przedstawicielstwa, punktu obsługi klienta czy agencji) i w obecności sprawcy i przedstawiciela ubezpieczyciela dokonać zgłoszenia szkody. Tam też można wykonać kserokopie niezbędnych dokumentów.               

 

Pamiętajmy też, że mając oc lub ac w Warcie mamy prawo do holowania w sytuacji kolizji czy wypadku z limitem do 100 km (na terenie RP) przy własnej winie. Jeżeli zachodzi konieczność dłuższego holowania, a sprawcą jest drugi uczestnik, można skorzystać zastępczo z holowania assistancowego  dodanego do polisy oc sprawcy, o ile takowe posiada. Coraz więcej firm dodaje taką usługę do polis oc.

 

 

W tytułowej sprawie - krótko i rzeczowo - asp. szt. Jarosław Gnatowski -  Biuro Ruchu Drogowego Komedy Głównej Policji

[pobierz] 0.1 MB 4a2mamfirme.pl